Upala mišića je naziv za sindrom kasnog bola mišića. Pojavljuje sa kao rezultat preteškog fizičkog napora na koji mišići nisu bili pripremljeni i može se održavati čak nekoliko dana.
Popularno mišljenje glasi da je uzrokuje mliječna kiselina – nuspojava metabolizma, koja se skuplja u mišićima u rezultatu nedostatka kisika. U stvarnosti tu kiselinu ispire krv već nakon dva sata. Ona ne uzrokuje bol – nego mikro oštećenja mišića. Neudoban osjećaj se pojavljuje obično 3-7 dana i je nešto prirodno – u tom razdoblju se mišići regeneriraju i jačaju. Simptomi pre intenzivnog treniranja je moguće ublažiti na nekoliko načina.
1. Masaža
Njezin glavni cilj je poboljšanje cirkulacije krvi. Najbolje ako se provodi cijelim dlanom s raznim stupnjevima pritiska. Zahvaljujući ubrzanoj cirkulaciji krvi mliječna kiselina je brže odstranjena iz organizma. Metoda može biti u početku bolna, ali postepeno masaža ublažava simptome.
2. Topla kupka
Temperatura ima također pobuđujuće djelovanje na cirkulaciju krvi i reducira razinu metabolita. Možemo isto tako polijevati naizmjenice bolna mjesta hladnom i toplom vodom. Zbog toga je isto dobra ideja parna kupelj u sauni – dodatno uzrokuje zasićivanje kisikom organizma i njegovu bržu regeneraciju.
3. Masti za zagrijavanje
Stimuliraju završetke živaca u koži i izazivaju lokalno prokrvljenje tkiva, olakšavajući apsorpciju metil salicilata i odstranjivanje toksina.
4. Voće, povrće, voda
Dopunjuju niz potrebnih vitamina i minerala koji su izgubljeni pri naporu – magnezij, kalij, C vitamin. Posebno vrijedi primati proizvode koji su bogati željezom koje sintetizira hemoglobin i u rezultatu poboljšava transport kisika u cirkulaciju krvi.